تولید نخ خنک کننده COOLTEXدر شرکت دانش بنیان تهران زرنخ

شــرکت تهران زرنخ از پیشــگامان استفاده ازف ناوری نانو در تولید الیاف با کارایی بالا در ایران بوده است . موفقیت این شرکت در تولید نخهای پلی آمیــد ( ۶ نایلون) ضدمیکــروب BACTEX حاوی نانوذرات نقره و توســعه انواع منسوجات و پوشاک ضدمیکروب با خاصیت ماندگار در اثرشست وشو و استفاده مداوم، در چند سال گذشته نقش موثری در معرفی کاربردهای فناوری نانو و محصولات در صنعت نساجی ایران داشته است.
تلاش واحد تحقیق و توسعه ( )
R&D این گروه صنعتی در ســال گذشته منجر به ارائه محصول نانو جدیدی با نام تجاری COOLTEX به بازار شده است. با توجه به بررسیهای انجام شده از سوی موسســه خدمات فناوری تا بازار ســتاد توسعه فناوری نانو، محصول نخ پلی آمید خنک کننده این شرکت با ضوابط فنی واحد ارزیابی محصولات و استاندارد ISIRI 12098مطابقت داشته و لذا به دلیل وجود نانوذرات با خاصیت افزایش سرعت خشک شدن، به این محصول از تاریخ ۱۵دیماه ،۹۵تائید آزمایشی نانومقیاس با کد  ۹۴۲۷۲ به
مدت یک سال اعطا شده است.
نخ خنک کننده
COOLTEX با اســتفاده از بهکارگیری نانوذرات سرامیکی ویژه موجود درونالیاف منجر به افزایش میزان حس خنکی منسوجشده و با افزایش سرعت تبخیر رطوبت موجود برروی منســوج، ســطح بالاتری از راحتی را برایفرد استفاده کننده به ارمغان میآورد. نانوذراتاستفاده شــده منجر به جذب و انتقال سریعتررطوبت به محیط پیرامون منســوج میشــود. فناوری به کار گرفته شده به دلیل حفظ قابلیتتنفس بدن راحتی شخص را حفظ میکند.

نــخ COOLTEX تهران زرنخ بــه دلیل تغییر شکل سطح مقطع از امکان انتقال سریع رطوبت و تعــرق بدن برخوردار اســت. وجود کانالهای
میکرومتری در ســطح مقطع الیــاف از طریق خاصیت مویینگی سبب انتقال سریعتر رطوبت به سطح وســیع تری از منسوج شده و لذا سبب افزایش روند تبخیر رطوبت از منسوج میشود. از آنجایی که تبخیر فرآیندی گرماگیر است، گرمای لازم بــرای تبخیر از بدن فرد تامین شــده و در نتیجه احساس خشکی و خنکی مطبوعی برای شخص اســتفاده کننده از منسوج خنک کننده ایجاد میشود.
اســتفاده از الیاف خنک کننده  در تولید منسوجاتی شامل پوشاک نانو ، لباسهای زیر نانو ، منسوجات خواب نانو ، جوراب نانو و غیره پیشنهاد میشود.
در حال حاضــر نخ
COOLTEXدر حال تولید انبوه صنعتی بوده و نمونه اولیه پوشاک ورزشی از این نخ توسط شرکت بافندگی MTC به روش بدون درز ( Seamless) تهیه شده است .

 

منبع: ماهنامه ستاد فناری نانو

فروشگاه نانوکده

3 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *